Konsumpcja a kryzys klimatycznyKryzys klimatyczno – przyrodniczy to wyzwanie. Nie można już dłużej udawać, że ta kwestia nas nie dotyczy: wielu z nas uczy aktywistów i aktywistki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego czy Extinction Rebellion, słyszymy postulaty zgłaszane przez naukowców.

Założenie naszej pracy było następujące: pokazać, w jaki sposób konsumpcja wiąże się z kryzysem klimatycznym. Chodziło nam o to, by uczeń został postawiony w sytuacji wyboru, by wzbudzić jego emocje, zainspirować do zastanowienia, zachęcić do poszukiwania informacji, a później (być może) doprowadzić do zmiany zachowania. Przygotowałyśmy cztery bloki materiałów. Każdy z nich składa się z historii dylematycznej, materiałów nauczyciela oraz prezentacji do wykorzystania na zajęciach w formie tradycyjnej i zdalnej.

 

Poszczególne materiały można pobrać klikając w poniższe miniaturki.

 

okładka publikacji. Napis: Jedzenie a kryzys klimatyczny

okładka publikacji. Napis: Moda a kryzys klimatyczny

okładka publikacji. Napis: Plastik i tworzywa sztuczne a kryzys klimatyczny

okładka publikacji. Napis: Polityka i pieniądze a kryzys klimatyczny

 

Zespół

Małgorzata Kamińska, Agnieszka Leszczyńska, Katarzyna Polak, Ilona Starosta

 
Zdjęcie twarzy uśmiechniętej kobiety
Zdjęcie twarzy uśmiechniętej kobiety
Zdjęcie twarzy uśmiechniętej kobiety
Zdjęcie twarzy uśmiechniętej kobiety
 

dr Małgorzata Kamińska - nauczycielka etyki i wiedzy o społeczeństwie w Społecznej Szkole Podstawowej nr 11 STO w Warszawie, autorka projektów edukacyjnych, m.in.: "O rety, kobiety", zaangażowana w promowanie edukacji globalnej. Lubię (się) uczyć.

Agnieszka Leszczyńska - polonistka z Opolszczyzny, pasjonatka amatorskiego szycia i upcyclingu modowego.

Katarzyna Polak - nauczycielka języka polskiego, pasjonatka oceniania kształtującego i ambasadorka eTwinning, Microsoft Innovative Educator Expert, współzałożycielka Podlaskiego Klubu Kreatywnych Nauczycieli, ambasadorka Wiosny Edukacji; lubi metody aktywizujące i narzędzia cyfrowe w edukacji, pisze i nagrywa piosenki edukacyjne dla swoich uczniów, prowadzi bloga edukacyjnego http://kreaktywnanauka.blogspot.com/.

Ilona Starosta - dr n. humanistycznych, nauczycielka języka polskiego i etyki w Zespole Szkół Komunikacji w Poznaniu; egzaminatorka OKE; jurorka Komitetu Okręgowego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego; prowadzi w mediach społecznościowych stronę „Czytelniczka przy tablicy”; entuzjastka literatury, rozmowy i eksperymentów; moderatorka Klubu Przyjaciół Książki i Wczesnego Klubu Książkowego w Bibliotece Publicznej w Suchym Lesie, tam prowadzi również spotkania z pisarzami. W uczeniu (się) lubię spotkanie, otwarcie na zmianę i autentyczność.

 

fot. Krzystof Pacholak