Karty z klimatemOddajemy do Waszych rąk zestaw przygotowanych przez nasz zespół "Kart z klimatem".

Powstał on w roku pandemii i w czasie, gdy lodowce arktyczne topnieją w zastraszającym tempie, a świat ulega nieodwracalnym zmianom i jedyną szansą na sprowadzenie go na właściwy tor jest edukacja.

Podczas tworzenia poniższego zestawu najbardziej inspirowało nas przekonanie, że istotą edukacji jest myślenie - krytyczne i mądre spojrzenie na świat, o którego stan i istotę ciągle pytamy. Jesteśmy przekonani, że w tym procesie ważne jest wyjście od jednego obrazu, by stopniowo dojść do samodzielnego zrozumienia całości.

Mamy nadzieję, że nasza praca pomoże Wam odkryć meandry zmian klimatycznych. Wykorzystując "Karty z klimatem" w swojej pracy, pamiętajcie o słowach bohaterów serialu "Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently'ego": "Wszystko jest połączone!".

 

Poszczególne materiały można pobrać klikając w poniższe miniaturki. A pod tym linkiem można znaleźć zbiór pomysłow na wykorzystanie Kart.  

okładka publikacji. Napis: klimat i to, co jemy

okładka publikacji. Napis: klimat i to, czego nie widzimy

okładka publikacji. Napis: klimat i to, skąd mamy energię

okładka publikacji. Napis: klimat i to, gdzie mieszkamy i jak się przemieszczamy: transport, samochody, lotnictwo, dom, segregacja śmieci

okładka publikacji. Napis: klimat i to, co produkujemy

okładka publikacji. Napis:  klimat i to, (w) czym oddychamy

okładka publikacji. Napis: klimat i nasz styl życia

okładka publikacji. Napis: klimat i przyszłość

 

Zespół

Grzegorz Babicki, Iga Borowiecka-Grzywacz, Agata Sieńczak, Izabela Wyppich

 
Zdjęcie twarzy uśmiechniętego mężczyzny
Zdjęcie twarzy uśmiechniętej kobiety
Zdjęcie twarzy uśmiechniętej kobiety
Zdjęcie twarzy uśmiechniętej kobiety

Grzegorz Babicki - Wielbiciel zmiany i łączenia różnych podejść w nauczaniu. Od 18 lat- nauczyciel przyrody, geografii, projektów interdyscyplinarnych w szkole No Bell. Fascynat neurobiologii, nauki i podejścia interdyscyplinarnego. Autor i współautor wielu innowacji edukacyjnych: GeoOUT, BOXY wiedzy, TERENówki, Badacze świata oraz programów nauczania: “PIT” - Przyroda, Informatyka, technika “ZIP”Zainteresowania i pasje, Geostory - program nauczania geografii, a także baz projektów interdyscyplinarnych PROjekty. Zwolennik metody łączenia elementów pedagogiki Montessori i systemu oceniania kształtującego.

Iga Borowiecka-Grzywacz - Plastyczka, nauczycielka, aktywistka i feministka ale też mama, zwierzolub i miłośniczka Pienin. Prowadzi Pracownię Działań Twórczych kARTka, w której łączy z dzieciakami miłość do sztuki, tworzenie i troskliwą czułość dla Ziemi.

Agata Sieńczak - Absolwentka Wydziału Humanistycznego na Uniwersytecie Zielonogórskim i Wydziału Pedagogicznego na Uniwersytecie Warszawskim. Polonistka, nauczycielka przyrody i edukatorka seksualna w Szkole Podstawowej im. Osadników Wojskowych w Brzeźnicy. Wykładowczyni w Ateneum Szkole Wyższej w Gdańsku. Prowadzi blog oraz fanpage Ster Edukacyjny. Należy do grona Microsoft Innovative Educator Expert. Otrzymała tytuł Wakelet Ambassador oraz lidera ogólnopolskiego projektu “Zaproś mnie na swoją lekcję”.

Izabela Wyppich - Nauczycielka historii, plastyki oraz historii sztuki w I LO im. A. Mickiewicza w Rudzie Śląskiej. Tutorka, edukatorka, entuzjastka nowych technologii i nowoczesnych metod nauczania w edukacji, koordynatorka licznych projektów edukacyjnych. Autorka scenariuszy edukacyjnych oraz autorskich programów nauczania. Współorganizatorka Dyskusyjnego Klubu Filmowego „KaFe In-ni” w Rudzie Śląskiej od lat zaangażowana w edukację artystyczną, filmową, medialną i globalną. Członkini grupy SuperBelfrzy RP oraz społeczności Microsoft Innovative Educator Expert.

 

fot. Krzystof Pacholak